top of page
bigstock-Cataract-concept-Senior-woman-1

Bir bakışta: Katarakt 

 • Tedavi:

Kataraktın tek tedavisi ameliyattır. İlaç ve gözlükle kataraktın tedavisi mümkün değildir.Yukarda belirttiğimiz semptomlar varsa  göz doktoruna ulaşmalısınız. Katarakt ameliyatları Ankara en iyi göz doktoru Opr. Dr. Bekir Koç tarafından uzun yıllardır başarı ile yapılmaktadır. 0505 267 73 16  numaralı telefondan whatsapp üzerinden iletilşime geçeblir yada buraya tıklayarak randevu alabilirsiniz. Katarakt ve katarakt ameliyatı hakkında daha ayrıntılı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.

Katarakt

Gözümüzün içinde doğal bir merceğimiz var . Lens, görmemize yardımcı olmak için göze gelen ışınlarını büker (kırar) ve görüntünün retina tabakasına odaklanmasını sağlar.

Kataraktlı Görme Problemleri

Eğer kataraktınız varsa saydam olan göz merceğiniz opaklaşmaya başlar.   Sisli veya tozlu bir arabanın ön camından bakıyor gibi görmeye başlarsınız.

Katarakt Belirtileri

Kataraktınız varsa fark edebileceğiniz bazı görme değişiklikleri:

Bu katarakt semptomlarından herhangi birini fark ederseniz, göz doktorunuza bildirin. Katarakt ameliyatları Ankara göz doktoru  Opr. Dr. Bekir Koç tarafından Ankara Maya Göz Merkezinde yapılmaktadır.

 

Kataraktın Sebepleri Nedir?

Yaşlanma en yaygın nedendir. Bunun nedeni, 40 yaş civarında meydana gelen normal göz değişiklikleridir. Bu, lensteki normal proteinlerin parçalanmaya başladığı zamandır. Merceğin bulanıklaşmasına neden olan budur. 60 yaşın üzerindeki insanlar genellikle lenslerinde bir miktar bulanıklaşma yaşamaya başlar. Ancak görme sorunları yıllar boyugerçekleşmeyebilir.

 

Katarakt olabileceğiniz diğer nedenler şunlardır:

Yaşa bağlı kataraktların çoğu yavaş yavaş gelişir. Genç insanlarda veya diyabetli kişilerde olduğu gibi diğer kataraktlar daha hızlı gelişebilir . Doktorlar, bir kişinin kataraktının ne kadar hızlı gelişeceğini tahmin edemez.

 

Katarakt Teşhisi

Göz doktorunuz katarakt tanısı koymak için gözlerinizi inceleyecek ve test edecektir. Bu kapsamlı göz muayenesi   içerecektir . Göz doktorunuz kornea , iris , lens ve gözün önündeki diğer alanları inceleyecektir . Özel yarık lamba mikroskobu anormallikleri tespit etmeyi kolaylaştırır. Gözün retina tabakasını incelemek için gözünüze damla damlatılacaktır. Böylece doktor gözün arkasını daha net görebilir. Doktor yarık lamba, oftalmoskop veya her ikisini birden kullanarak katarakt belirtileri arar. Göz doktorunuz ayrıca katarakt dışında başka göz problemleri olup olmadığını kontrol edecektir.

Katarakt tanısı aldıktan sonra ne yapmalıyım?

 • Kataraktın tek tedavisi ameliyattır. Eğer kataraktınız görmenizi belli bir seviyenin altına düşürmüşse ve sizin sosyal yaşantınızı engellemeye başlamışsa ameliyat olma vaktiniz gelmiş demektir.

 • Katarakt ameliyatı hakkında bilinçli bir karar verin. Göz doktorunuzla aşağıdakiler hakkında görüşün:

  • ameliyat ve kullanılacak göz içi mercek

  • ameliyata hazırlık ve ameliyat sonrası iyileşme,

  • katarakt ameliyatının yararları ve olası komplikasyonları,

  • katarakt ameliyatı maliyetleri,.

Katarakt ameliyatı nasıl çalışır?

Katarakt ameliyatı sırasında , göz cerrahınız gözünüzün bulanıklaşmış saydamlığını kaybetmiş doğal lensininizi FAKO yöntemi ile çıkaracaktır. Sonra onu yapay bir lensle değiştirecektir. Göz içi mercek konmadan katarakt ameliyatı mümkün değildir. Her katarakt hastasına göz içi mercek konulmaktadır.  Katarakt ameliyatı olmaya karar verdiğinizde, doktorunuzan mutlaka kullanılacak yapay göz içi mercekler hakkında bilgi almalısınız.  Çünkü kullanılan mercekler ameliyat sonrası görme kalitenizi direkt olarak etkileyecektir. Ankara Maya Göz Kliniğinde  katarakt ameliyatları uluslararası kalite belgesine (FDA gibi) sahip göz içi mercekler kullanılarak Ankara Göz Doktoru Opr. Dr. Bekir Koç tarafından yapılmaktadır.

Katarakt Cerrahisi Süreci

Ameliyattan önce:

Cerrahınız, gözünüze konacak merceğin  uygun odaklanma gücünü belirlemek için gözünüzü ölçecektir. Ayrıca, aldığınız herhangi bir ilaçla ilgili olarak size sorulacaktır. Ameliyattan önce bu ilaçlardan bazılarını almamanız istenebilir. Ameliyattan önce başlamanız için size göz damlası verilebilir . Bu ilaçlar ameliyat sırasında ve sonrasında enfeksiyonun önlenmesine ve şişliğin azaltılmasına yardımcı olur.

Ameliyat günü:

Ameliyat günü belirtilen saate hastanede olmanızı isteyecektir. Bu saat ameliyat saatiniz değildir. Ameliyat öncesi göz bebeklerinizi büyütmek için göz damlası damlatılacak. Göz bebekleri yeteri kadar büyüdüğünde ameliyata alınacaksınız.

 • Gözünüz, göz damlası uyuşturulacaktır. Genellikle herhangi bir iğne yapılmamaktadır.

 • Ameliyat sırasında uyanık olacaksınız. İşlem sırasında ışık ve hareket görebilirsiniz, ancak doktorun gözünüze ne yaptığını göremeyeceksiniz.

 • Cerrahınız özel bir mikroskoptan bakar. Korneanızın kenarına yakın küçük milimetrik kesikler oluşturur . Cerrah, gözünüzdeki lense ulaşmak için bu kesileri kullanır. Çok küçük 2-3 milimetrelik aletler kullanarak katarakt ile lensi kıracak ve çıkaracaktır. Sonra yeni lensinizi yerine yerleştirir. Tüm bu prosedür ortalama 10-15 dakika sürmektedir.

 • Genellikle cerrahınızın kesiklerin kapatılmasına gerek kalmaz. Bu "kendiliğinden yapışan" kesiler zamanla kendiliğinden kapanacaktır. Ameliyattan çıkarken gözünüzün üzerine onu korumak için bir kalkan yerleştirilecektir.

 • Yaklaşık 15–30 dakika bir kurtarma alanında dinleneceksiniz. O zaman eve gitmeye hazır olacaksın.

Ameliyattan sonra:

 • Ameliyattan sonra göz damlası kullanmanız gerekecektir. Bu damlaları kullanmak için doktorunuzun talimatlarını takip ettiğinizden emin olun.

 • Doğrudan göze sabun veya su kaçmaması gerekmektedir.

 • Gözünüzü ovmayın veya bastırmayın. Göz doktorunuz,  gözünüzü korumak için sizden gözlük veya kalkan takmanızı isteyebilir .

 • Göz doktorunuz sizinle ameliyattan hemen sonra ne kadar aktif olabileceğiniz hakkında konuşacaktır. Ne zaman güvenle egzersiz yapabileceğinizi, araba kullanabileceğinizi veya başka aktiviteler yapabileceğinizi size söyleyecektir.

Katarakt Cerrahisi Maliyetleri

Katarakt ameliyatının maliyetini belirleyen en önemli kriter kullanılacak mercektir. Merceğin yapısı, özelliği, torik, monofokal yada multifokal gibi değişik özelliklere sahip merceklerin fiyatlarıda farklıdır. Doktorunuz ameliyat öncesi bu konuda sizi bilgilendirecektir. Günümüzde en popüler mercekler halk arasında akıllı mercek olarak bilinen hem yakın hem uzak gözlük ihtiyacını ortadan kaldıran çok odaklı merceklerdir. Katarakt ve akıllı mercek ameliyatları Ankara Maya göz kliniği doktoru Opr. Dr. Bekir Koç tarafından uygulanmaktadır. Akıllı mercek ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Kataraktınız varsa ve ameliyat olmanız gerekiyorsa
Detaylı göz muayenesi ve tedavisi için
Ankara Göz Doktoru Opr. Dr. Bekir Koç ile
İletişime geçmek için
0505 267 73 16 Nolu telefondan whatsapp üzerinden iletişime geçebilir yada
linki tıklayarak randevu alabilirsiniz.

KATARKT
bottom of page