top of page
lasikcv_1280.webp
lasikcv_1280.webp

LASİK GÖZ AMELİYATI

Lazer cerrahisinin birkaç çeşidi vardır. LASİK, en iyi bilinen ve en sık gerçekleştirilenidir.Gözlük veya kontakt lens kullanmaktan sıkıldıysanız, LASIK ameliyatı sizin için bir alternatiftir. LASIK cerrahisinin iyi bir sicili vardır. Bazı yan etkiler görülebilmekle birlikte görme kaybına neden olan komplikasyonlar nadirdir ve çoğu insan sonuçlardan memnun kalır. LASIK ameliyatı geçiren çoğu insan, birçok durumda yıllarca veya on yıllarca  mükemmel görüşe sahip olacaktır. Gözlükleriniz veya kontakt lensleriniz için endişelenmenize gerek kalmadan spor yapabilecek ve yüzebileceksiniz, hatta sabah ilk iş olarak saati görebileceksiniz. Çoğu kişi, LASIK ameliyatından sonra yüksek memnuniyet bildirmektedir. Oluşabilecek yan etkiler ise genellikle birkaç hafta veya ay sonra düzelir. Bu ameliyatın sizin için uygun olup olmadığına karar verirken neleri göz önünde bulundurmanız gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin. Lasik Göz Lazer ameliyatı Opr. Dr. Bekir Koç tarafından uygulanmaktadır.

READ MORE

LAZER GÖZ AMELİYATI ANKARA

IMG_20181019_125540.jpg

LASİK İLE DÜZELTİLEBİLEN GÖZ BOZUKLUKLARI NELERDİR?

Normalde görüntüler gözün arkasındaki retinaya odaklanır. Uzağı görememe (miyopi), yakını görememe (hipermetrop) veya astigmatizma varlığında görüntüler retinaya değil başka bir yere odaklanarak ve bulanık görme ortaya çıkar.

 • Uzağı görememe (miyopi), yakındaki nesneleri net olarak gördüğünüz, ancak uzaktaki nesnelerin bulanık olduğu bir durumdur. Göz küreniz normalden biraz daha uzun olduğunda veya kornea çok keskin bir şekilde kıvrıldığında, ışık ışınları retinanın önüne odaklanır ve uzaktaki görüşü bulanıklaştırır. Yakın olan nesneleri daha net görebilirsiniz, ancak uzaktaki nesneleri göremezsiniz.

 • Yakını görememe (hipermetrop), uzaktaki nesneleri net olarak görebildiğiniz, ancak yakındaki nesnelerin bulanık olduğu bir durumdur. Ortalamadan daha kısa bir göz küreniz veya çok düz bir korneanız olduğunda, ışık retinanın üzerine değil arkasına odaklanır. Bu, yakın görüşü ve bazen uzak görüşü bulanıklaştırır.

 • Astigmatizm genel olarak bulanık görmeye neden olur. Kornea düzensiz bir şekilde eğrildiğinde veya düzleştiğinde ortaya çıkar ve  sonuçta yakın ve uzak görüşün odağını bozar.

Geleneksel olarak bulanık görme, gözlük veya kontakt lenslerle düzeltilir. Ancak korneayı (gözünüzün önündeki kubbe şeklindeki şeffaf doku) yeniden şekillendirmek görme düzeltmesini sağlayacaktır.

LASİK ÖNCESİ BİLMENİZ GEREKENLER

Göz cerrahınız, göz ve genel sağlığınız hakkında ayrıntılı sorular soracak ve ameliyatın komplikasyonlarına veya kötü sonuçlarına neden olabilecek herhangi bir rahatsızlığınız olmadığından emin olmak için gözlerinizi değerlendirecektir.

 

Bunlar şunları içerir:

Gözleriniz sağlıklı mı?

 • Görmenizin giderek kötüleşmesine ve korneanızın (keratokonus) incelmesine neden olan bir göz hastalığı. Aslında ailenizde keratokonus varsa, sizde olmasa bile elektif göz ameliyatı konusunda çok dikkatli olun.

 • Keratit, üveit, göz bölgesini etkileyen herpes simpleks ve diğer göz enfeksiyonları.

 • Göz yaralanmaları veya göz kapağı bozuklukları.

 • Kuru gözler. Kuru gözleriniz varsa, LASIK ameliyatı durumu daha da kötüleştirebilir.

 • Büyük göz bebekleri. Göz bebekleriniz büyükse, özellikle loş ışıkta, LASIK uygun olmayabilir. Cerrahi, parlama, haleler, yıldız patlamaları ve hayalet görüntüler gibi zayıflatıcı semptomlara neden olabilir.

 • Glokom. Cerrahi prosedür göz tansiyonunuzu artırabilir ve bu da glokomu daha da kötüleştirebilir.

 • Katarakt

Genel Olarak Sağlıklı mısınız?

 • Bağışıklık sisteminizi etkileyen ve iyileşme yeteneğinizi bozan  romatoid artrit, lupus, HIV ve diğer otoimmün bozukluklar gibi enfeksiyonlara daha yatkın hale getiren herhangi bir hastalık veya durum.

 • Herhangi bir nedenle immünsüpresif bir ilaç almak.

 • Şeker hastalığı.

 • Depresyon veya migren, irritabl bağırsak sendromu ve fibromiyalji gibi belirli kronik ağrı durumları. Bu koşullardan bir veya daha fazlasına sahipseniz, diğer insanlardan daha fazla göz kuruluğu ve ameliyat sonrası ağrı ile ilgili problemleriniz olabilir. Bunun nedenleri tamamen açık değildir, ancak acıyı nasıl algıladığınızla ilgili olabilir

Göz Dereceniz sabit mi?

Miyopiniz varsa, göz dereceniz ergenlik yıllarınız boyunca değişmeye devam edebilir veya daha uzun süre gözlük veya kontakt lenslerinizin reçetesinde periyodik değişiklikler gerektirebilir. Bu nedenle, LASIK göz ameliyatını düşünmeden önce kişilerin 18 yaşın üzerinde ve tercihen daha yaşlı olması gerekir. Bazı durumlar ve ilaçlar - hamilelik, emzirme, steroid ilaçlar - görüşünüzde geçici dalgalanmalara neden olabilir. LASIK göz ameliyatına karar vermeden önce göz derecenizin sabitlenmesini bekleyin aksi takdirde ilerleyen yıllarda yeniden derece oluşacaktır. 

Olası Yan Etkileri ve Komplikasyonları Anlıyor musunuz?

Görme azlığına neden olan  komplikasyonlar çok nadir olmakla birlikte, kuru göz ve geçici görme bozuklukları gibi bazı yan etkiler görülebilir. Ancak bunlar genellikle birkaç hafta veya ay sonra düzelir.

 • Göz Kuruluğu: LASIK ameliyatı, gözyaşı üretiminde geçici bir azalmaya neden olur. Ameliyatınızdan sonraki ilk altı ay boyunca, iyileşirken gözlerinizi alışılmadık derecede kuru hissedebilirsiniz. Bu durum genellikle geçici olup 3-6 ay suni göz yaşı kullanmak zorunda kalabilirsiniz. 

 • Parlama, haleler ve çift görme. Ameliyattan sonra geceleri görmekte zorlanabilirsiniz. Parlak ışıkların etrafında parlama, haleler veya çift görme fark edebilirsiniz. Bu genellikle birkaç günden birkaç haftaya kadar sürer.

 • Yetersiz düzeltmeler. Lazer, gözünüzden çok az doku çıkarırsa, umduğunuz daha net görme sonuçlarını alamazsınız. Takipler ile aylar içiresinde bi miktar düzelme olabililir. Bu yetersiz düzeltme eğer netliği etkileyecek boyutta olursa 6 ay sonra tekrar düzeltme operasyonu yapılabilir. 

 • Aşırı düzeltmeler. Lazerin gözünüzden çok fazla doku çıkarması da mümkündür. Takipler ile aylar içiresinde bi miktar düzelme olabililir. Bu yetersiz düzeltme eğer netliği etkileyecek boyutta olursa 6 ay sonra tekrar düzeltme operasyonu yapılabilir. 

 • Astigmatizm. Astigmatizma, düzensiz doku çıkarılmasından kaynaklanabilir. Ek ameliyat, gözlük veya kontakt lens gerektirebilir.

 • Flep sorunları. Ameliyat sırasında flepte yırtılma, kopma gibi komplikasyonlar meydana gelebilir. ameliyat sonrası flep kırışıklığı, flep enfeksiyonu, en dıştaki kornea dokusu tabakası (epitel) iyileşme sürecinde flebin altında anormal şekilde büyümesi gibi komplikasyonlar görülebilir.

 • Görme kaybı veya değişiklikler. Nadiren cerrahi komplikasyonlara bağlı görme kaybı yaşayabilirsiniz. 

Tekrar Düşünün!

 • Yukarda bahsedilen şartlerı karşılamıyorsanız

 • Ciddi şekilde uzağı göremiyorsanız veya yüksek bir kırma kusuru varsa LASIK cerrahisinin olası faydaları risklerinden az olabilir. Alternatif yöntemler sizin için daha iyi sonuç verebilir.

 • Genel olarak iyi bir görmeniz var ve sadece zamanın bir kısmında kontak leneslere veya gözlüğe ihtiyaç duyacak kadar iyi görüyorsanız, ameliyattan sonraki düzelme risklere değmeyebilir.

 • 40'lı yaşların başından ortalarına kadar, tüm yetişkinler yakındaki nesnelere (presbiyopi) odaklanma yeteneklerini kaybederler, bu da küçük yazıları okumakta veya yakın işleri yapmakta güçlükle sonuçlanır. Hayatınızın büyük bir kısmında miyop olmanın olası bir yararı, bu durumun aslında yaşlandıkça ortaya çıkan presbiyopiyi telafi etmesidir. LASIK cerrahisi bu yakın odağı ortadan kaldırır çünkü miyopluk düzeltilmiştir. Bu, yaşlandıkça okuma gözlüğü kullanmanız gerekeceği anlamına gelir. Pek çok insan, yaşlandıklarında okumak için gözlük takmak zorunda kalsada gençken net uzak görüş olduğundan dolayı mutludur. LASIK'i düşünen daha yaşlı bir yetişkinseniz, nesneleri yakından görme yeteneğinizi sürdürmek için görüşünüzün monovizyon için düzeltilmesini seçebilirsiniz. Monovizyon ile bir göz uzak görüş için, diğer göz yakın görüş için düzeltilir. Herkes monovizyona uyum sağlayamaz veya bunu tolere edemez. Yada son yıllardaki mercek teknolojisndeki gelişmeler sayesinde ömür boyu uzak yakın gözlük ihtiyacını ortadan kaldıran multifokal mercek ameliyatını düşünmelisiniz.

 • Aktif olarak temas sporlarına katılıyorsunuz. Dövüş sanatları veya boks sırasında olduğu gibi yüzünüze ve gözlere düzenli olarak darbe alıyorsanız, LASIK ameliyatı sizin için iyi bir seçim olmayabilir.

Göz Cerrahınızı Nasıl Seçersiniz?

Çoğu insan, LASIK veya bir göz cerrahı hakkında ilk elden bilgiye sahip değildir. Bir göz cerrahı seçerken iyi bir başlangıç ​​noktası, tanıdığınız ve güvendiğiniz bir göz doktoru ile konuşmaktır. Veya başarılı LASIK ameliyatı olmuş olan arkadaşlarınıza veya aile üyelerine sorun. Göz cerrahınız muhtemelen ilk değerlendirme ve ölçümlerinize yardımcı olabilecek bir ekiple çalışacaktır. Ancak, LASIK'in sizin için uygun bir seçim olup olmadığını belirlemede nihai sorumluluğu alan, prosedüre rehberlik edecek ölçümleri onaylayan, prosedürü uygulayan ve ameliyat sonrası bakımı sağlayan cerrahınızdır. Göz cerrahınızla sorularınız ve endişeleriniz ve LASIK'in size nasıl fayda sağlayacağı hakkında konuşun. Ameliyatın yararlarını ve sınırlamalarını anlamanıza yardımcı olabilir.

Unutmayın Son karar Sizin!

LASIK göz ameliyatı söz konusu olduğunda, kesin doğru cevaplar yoktur. Burada ana hatları verilen faktörleri dikkatlice değerlendirin, tercihlerinizi ve risk toleransınızı tartın ve gerçekçi beklentilerinizin olduğundan emin olun. Kendinize güvendiğiniz ve sorularınızın yanıtlanmasını istediğiniz bir göz cerrahıyla konuşun. Sonunda, eğer doğru geliyorsa, o zaman devam edin.

LASİK AMELİYATINA NASIL HAZIRLANACAKSINIZ?

Lasik Öncesi

 • Ameliyattan birkaç hafta önce kontakt lensleriniz olmadan gidebilir misiniz? Bu genellikle bir sorun değildir, ancak kontakt lenslerinizi tamamen bırakmanız ve ameliyatınızdan en az birkaç hafta önce gözlüğe geçmeniz gerektiğini bilin. Kontakt lensler, korneanızın doğal şeklini bozar, bu da yanlış ölçümlere ve optimal cerrahi sonucun altında kalmanıza neden olabilir. Doktorunuz, durumunuza ve ne kadar süredir kontakt lens kullanmış olduğunuza bağlı olarak özel yönergeler sağlayacaktır.

 • Ameliyatın size ne kadara mal olabileceğini bilin. LASIK ameliyatı genellikle seçmeli ameliyat olarak kabul edilir, bu nedenle çoğu sigorta şirketi ameliyatın maliyetini karşılamayacaktır. 

 • Yanınızda bir refakatçi olmasında fayda vardır. Ameliyattan hemen sonra, ameliyattan önce size verilen ilacın etkilerini hala hissedebilirsiniz ve görüşünüz bulanık olabilir.

 • Göz makyajınızı temzileyin. Ameliyatınızdan önceki gün ve ameliyat günü göz makyajı, krem, parfüm veya losyon kullanmayın. Doktorunuz ayrıca, kirpiklerinizi her gün veya ameliyattan önceki günlerde daha sık temizlemenizi, kalıntıları gidermenizi ve enfeksiyon riskinizi en aza indirmenizi isteyebilir.

 • Ameliyat sonrası birkaç gün duş ve banyo yapamayacağınızdan ameliyat öncesi duş ve banyonuzu yapın.

Lasik Sırasında

 • LASIK ameliyatı genellikle 10-15 dakika veya daha kısa sürede tamamlanır.

 • İşlem sırasında arkaya yaslanan bir sandalyede yatarsınız.

 • Gözleriniz damla ile uyuşturulur. Uyuşturma için iğne yapılmaz ve lazer ameliyatı genel anestezi altında yapılmaz.

 • Gözünüz temizlenir ve steril örtü örtülür

 • Doktorunuz göz kapaklarınızı açık tutmak için tel şeklinde bir alet yerleştirir.

 • Korneal flebi kesmeden hemen önce gözünüzü sabit tutmak için gözünüze yerleştirilen bir emme halkası bir baskı hissine neden olabilir ve görüşünüz biraz azalabilir.

 • Göz cerrahınız, flep oluşturmak için bir mikrokeratom veya lazer kullanır. Flep geri katlanır. 

 • Göz cerrahınız programlanmış bir lazer kullanarak korneanızın bazı kısımlarını yeniden şekillendirir. Lazer ışınının her darbesiyle çok az miktarda kornea dokusu çıkarılır.

 • Korneayı yeniden şekillendirdikten sonra cerrah flebi tekrar yerine koyar. Flep genellikle 1-2 dakika içinde yerine yapışır.

 • Ameliyat sırasında bir ışık noktasına odaklanmanız istenecektir. Bu ışığa bakmak, lazer korneanızı yeniden şekillendirirken gözünüzü sabit tutmanıza yardımcı olur. Lazer kornea dokunuzu uzaklaştırırken bir koku algılayabilirsiniz. Bazı insanlar saç yakma kokusuna benzer bir kokuyu tarif eder.

 • Her iki gözde LASIK ameliyatına ihtiyacınız varsa , doktorlarunuz aynı işlemleri diğer göz için uygular.  

Lasikten Sonra

Ameliyattan hemen sonra gözünüz kaşınabilir, sertleşebilir, yanabilir ve sulu olabilir. Muhtemelen bulanık görüşe sahip olacaksınız. Genelde çok az ağrı hissedersiniz ve genellikle bulanıklık 2-3 saatte geçer.

İşlemden sonra birkaç saat rahat etmeniz için size ağrı kesiciler veya göz damlaları verilebilir. Göz doktorunuz ayrıca geceleri gözünüz iyileşene kadar gözünüze bir kalkan takmanızı isteyebilir.

Doktorunuz kullanmanız için size ilaç reçete edecektir. Doktorunuzun talimatı doğrultusunda bu ilaçları mutlaka kullanın.

Ameliyattan sonra  görüşünüz hemen net olmayacak. Ameliyatınızdan sonra gözünüzün iyileşmesi ve görüşünüzün dengelenmesi yaklaşık 1-7 gün sürer. 

Ameliyattan 1 gün sonra ve 1 hafta sonra göz doktorunuzla bir andevunuz olacak. Gözünüzün nasıl iyileştiğini görecek ve herhangi bir komplikasyon olup olmadığını kontrol edecektir.  

Göz çevrenizdeki kozmetik ürünlerini tekrar kullanmaya başlayabilmeniz için birkaç hafta geçmesi gerekebilir.

Yorucu temas sporlarına, yüzmeye başlamak için birkaç hafta beklemeniz gerekebilir.

Normal aktivitelerinize ne kadar çabuk dönebileceğiniz konusunda doktorunuzun tavsiyelerine uyun.

Lasik Sonuçları

Lasik ameliyatında başarı ve hasta memnuniyet oranı % 90-95 tir. Sonuçlar, belirli kırılma kusurunuza ve diğer faktörlere bağlıdır. Düşük dereceli miyopu olan kişiler, refraktif cerrahi ile en çok başarıyı elde etme eğilimindedir. Astigmatizm ile birlikte yüksek derecede miyopluk veya hipermetropisi olan kişiler daha az tahmin edilebilir sonuçlara sahiptir.Bazı durumlarda ameliyat yetersiz düzeltmeye neden olabilir. Bu olursa, uygun düzeltmeyi elde etmek için başka bir ameliyata ihtiyacınız olabilir.

Nadiren bazı kişilerin gözleri ameliyattan önceki görme düzeyine yavaşça geri döner. Bu, anormal yara iyileşmesi, hormonal dengesizlikler veya hamilelik gibi belirli koşullar nedeniyle olabilir. Bazen görmedeki bu değişiklik, katarakt gibi başka bir göz probleminden kaynaklanmaktadır. Herhangi bir görme değişikliği hakkında doktorunuzla konuşun.

bottom of page