top of page

VİTREKTOMİ AMELİYATI

Vitrektomi Ameliyatı Nedir?

Nasıl Yapılır?

Hangi Durumlarda Yapılır?

Ameliyat Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ameliyatın Başarısı Nasıldır?

Daha Fazla Bilgi
136078062_3101642206604405_6156749357926

Vitrektomi Ameliyatı Nedir?

Vitrektomi, vitreus ve retina hastalıklarının tedavisinde göz boşluğunu dolduran jel kıvamında vitreusun alındığı ve retinanın tamir edildiği cerrahi bir prosedürdür. Vitrektomi ameliyatı göz ameliyatları içerisinde en hassas ve dikkat gerektiren ameliyatlardandır. Vitrektomi gerektiren göz hastalıklarıda genellikle herzaman acil ameliyat gerektiren durumlardır. Retina ve vitrektomi ameliyatları Ankara Vitrektomi Uygulayan Retina Uzmanlarından Opr. Dr. Bekir Koç tarafından uzun yıllardır uygulanmaktadır. Sayfamızı okumaya devam ederek vitrektomi ameliyatı ve Ankara Maya Göz merkezindeki uygulamalar hakkında daha fazla bilgi edinebilirisiniz. Ankara retina uzmanı Opr. Dr. Bekir Koç'a ulaşmak için 0505 267 73 16 numaralı telefondan whatsapp üzerinden iletişime geçebilir yada burayı tıklayarak randevu alabilirsiniz.

Vitrektomi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İlk vitrektomiler 1970'lerde yapıldığından beri günümüze kadar çok gelişme göstermiş ve günümüzde yüksek başarı oranları ile uygulanan ameliyatlar haline gelmiştir. Vitrektomi ameliyatları hastanede donanımlı bir ameliyathanede steril koşullarda yapılmaktadır. 

Ameliyat Öncesi

 • Ameliyat genellikle aksi bir durum olmadığı takdirde lokal anestezi ile yapılır. Eğer ameliyat 1 saatten uzun sürecekse yada hastanın genel durumu lokal anesteziyi kaldıramayacak durumda ise genel anestezi uygulanır. Genel anestezi uygulanacak hastaların ameliyatın öncesi geceden aç kalmaları gerekir. Lokal anetezi ile ameliyat edilecek hastaların aç kalmalarına gerek yoktur. 

 • Eğer kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız (eğer kesilmesi durumunda hayati tehlike oluşturmayacaksa) kesilmesi gerekmektedir. 

 • Ameliyat günü gerekli ameliyat hazırlığı yapıldıktan sonra hastaneye yatışınız yapılır ve göz ameliyat için hazırlanır. Bu hazırlık süreci ortalama 1-3 saat sürer.

Ameliyat Süreci

 • İşlem sırasında hastanın rahat etmesi için göz uyuşturulur (uyuşturulur). IV sedasyon (genellikle alacakaranlık uykusu olarak adlandırılır) veya nadir durumlarda genel anestezi ek rahatlama için kullanılabilir.

 • Göz antiseptik solüsyon ile hazırlanır ve steril bir örtü uygulanır. Operatif gözü açık tutmak için bir göz kapağı spekulumu kullanılır. Diğer göz kapatılır ve korunur.

 • Pek çok vitrektomi prosedürü artık kendiliğinden yapışan, sütürsüz (dikişsiz) kesilerle, yaklaşık bir kirpik genişliği olan  yarım milimetre boyutunda kesilerle gerçekleştirilebilir. 

 • Tipik olarak, göz içerisine gözün sklera denilen beyaz kısmındaki "güvenli bölge" olan pars planadan girilir ; dolayısıyla bu işleme pars plana vitrektomi denir . Özel lensli bir cerrahi mikroskop, gözün içinin geniş bir görüntüsünün yanı sıra büyütülmüş ve ayrıntılı bir görünüm sağlar.. Cerrah, jel benzeri vitreusu kesmek ve hassas bir şekilde çıkarmak için bir vitrektomi probu (vitrektör) kullanır.

 • Gözü aydınlatmak ve ameliyata yardımcı olan çeşitli diğer aletleri yerleştirmek için ayrı açıklıklar kullanılır. Bunlar şunları içerir:

  • Gözü aydınlatmak için bir ışık probu

  • Zarları ve yara dokusunu soymak için forseps (zar soyma)

  • Gözdeki sıvıyı çıkarmak için silikon uçlu drenaj iğneleri

  • Retina yırtıklarının etrafını kapatmak veya gözdeki anormal kan damarlarını tedavi etmek için bir lazer probu ( endolaser )

 • Göz, steril salinle (tuzlu su) veya bir gaz kabarcığı veya silikon yağı gibi camsı bir ikame maddesi ile dolu bırakılır. Bir vitreus ikame maddesi kullanıldığında, hasta tarafından ameliyat sonrası konumlandırma dönemi (tipik olarak yüz aşağı) retinanın iyileşmesine yardımcı olur.

Ankara'nın göz sağlığı alanında Bekir Koç gibi deneyimli retina uzmanlarının varlığı, retina sorunları yaşayan hastalara umut verir. Vitrektomi gibi karmaşık ameliyatları başarıyla gerçekleştirme yetenekleri, hastaların görme fonksiyonlarını koruma ve iyileştirme yolunda önemli adımlar atmalarını sağlar. Maya göz yaklaşımıyla yapılan vitrektomi ameliyatları, hastaların uzman ellerde en iyi sonuçları elde etmelerini amaçlar. Göz sağlığı konusundaki her türlü sorununuzda Bekir Koç gibi alanında uzman bir doktordan yardım almanız önerilir.

Ameliyat kom

bottom of page