top of page
inside-banner5.jpg

Bir Bakışta:

Retina Dekolmanı

 • Belirtiler:

  Ani başlayan ışık çakmaları sonrası gözünüzün önünde uçuşan siyah lekeler ve gözünüze perde inmesi şeklinde ortaya çıkar. başlangıçta dekolmanın yerine göre görme alanınızda bir alanı göremediğinizi fark edersiniz. Böyle bir durumda vakit kaybatmeden göz doktoruna ulaşmalısınız.

 • Tedavi:

  Yukarda belirttiğimiz semptomlar varsa acilen göz doktoruna ulşmalısınız. Retina dekolmanı tedavisi Ankara Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Bekir Koç tarafından uzun yıllardır başarı ile yapılmaktadır. 0505 267 73 16  numaralı telefondan whatsapp üzerinden yada linki tıklayarak randevu alabilirsiniz. Retina dekolmanı hakkında daha ayrıntılı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.

Retina Dekolmanı

Retina Dekolmanı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

27881044_185267898902701_348498968720913

Retina dekolmanı, retinanın (gözünüzün arkasındaki ışığa duyarlı bir doku tabakası) gözünüzün arkasındaki normal konumundan ayrılması sonucu ortaya çıkan acil müdehale edilmesi gereken bir göz hastalığıdır.  

Retina dekolmanının belirtileri nelerdir?

Retinanızın sadece küçük bir kısmı ayrılmışsa, herhangi bir semptomunuz olmayabilir.

Ancak retinanızın daha fazlası ayrılmışsa, normal kadar net göremeyebilirsiniz ve aşağıdakiler dahil diğer ani semptomları fark edebilirsiniz:

 • Görüşünüzde yüzen birçok yeni küçük karanlık nokta veya dalgalı çizgiler ( uçuşan cisimler )

 • Bir gözde veya her iki gözde ışık parlaması

 • Görüş alanınızın yanlarında veya ortasında koyu bir gölge veya "perde"

Retina dekolmanı tıbbi bir acil durum olabilir. Ayrılmış bir retinanın semptomları varsa, hemen göz doktorunuza veya acil servise gitmeniz önemlidir .

Retina dekolmanı semptomları genellikle hızlı bir şekilde ortaya çıkar. Retina dekolmanı hemen tedavi edilmezse, retinanın çoğu ayrılabilir ve bu da kalıcı görme kaybı veya körlük riskini artırır.

Retina dekolmanı riski altında mıyım?

Herkesin retina dekolmanı olabilir, ancak bazı insanlar daha yüksek risk altındadır. Aşağıdaki durumlarda daha yüksek risk altındasınız:

 • Siz veya bir aile üyesi daha önce retina dekolmanı geçirdiyseniz

 • Ciddi bir göz yaralanması geçirdin

 • Katarakt tedavisi için ameliyat gibi göz ameliyatı oldunuz

Gözlerinizle ilgili diğer bazı problemler de sizi daha yüksek risk altına sokabilir:

 • Diyabetik retinopati (diyabetli kişilerde retinadaki kan damarlarını etkileyen bir durum)

 • Aşırı miyopi (miyopi), özellikle dejeneratif miyopi

 • Arka vitreus dekolmanı (gözün merkezindeki jel benzeri sıvı retinadan uzaklaştığında)

 • Retinoskizis veya kafes dejenerasyonu dahil diğer bazı göz hastalıkları

Retina dekolmanı riskiniz konusunda endişeleriniz varsa, göz doktorunuzla konuşun.

Retina dekolmanına ne sebep olur?

Retina dekolmanının birçok nedeni vardır, ancak en yaygın nedenleri yaşlanma veya göz yaralanmasıdır.

3 tip retina dekolmanı vardır: hematojen, traksiyonel ve eksudatif. Her tip, retinanızın gözünüzün arkasından uzaklaşmasına neden olan farklı bir sorundan kaynaklanır.

Retina dekolmanını nasıl önleyebilirim?

Retina dekolmanını önlemenin bir yolu yoktur - ancak spor yapmak gibi riskli aktiviteler yaparken koruyucu gözlük veya diğer koruyucu gözlükleri takarak riskinizi azaltabilirsiniz.

Herhangi bir retina dekolmanı semptomu yaşarsanız, hemen göz doktorunuza veya acil servise gidin. Erken tedavi, kalıcı görme kaybını önlemeye yardımcı olabilir.

Düzenli olarak kapsamlı göz muayeneleri yaptırmak da önemlidir. Genişlemiş bir göz muayenesi, göz doktorunuzun görüşünüzü etkilemeye başlamadan önce küçük bir retina yırtığı veya kopması bulmasına yardımcı olabilir.

Biliyor musun?

Retina dekolmanı herkesin başına gelebilir

Göz yaralanmanız veya travmanız varsa (gözünüze çarpan bir şey gibi), retina dekolmanının erken belirtilerini kontrol etmek için bir göz doktoruna görünmek önemlidir.

Görüşünüzde birkaç küçük koyu nokta veya dalgalı çizgiler (uçuşan cisimler) görmek normaldir - ancak birdenbire normalden çok daha fazla uçuş görürseniz, hemen gözlerinizi kontrol ettirmeniz önemlidir.

Göz doktorum retina dekolmanı olup olmadığını nasıl kontrol edecek?

Retina dekolmanı ile ilgili herhangi bir uyarı görürseniz, göz doktorunuz genişletilmiş bir göz muayenesi ile gözlerinizi kontrol edebilir. Muayene basit ve ağrısızdır - doktorunuz göz bebeğinizi genişletmek (genişletmek) için size birkaç göz damlası verecek ve ardından gözünüzün arkasındaki retinanıza bakacaktır. Retina muayenesi Ankara retina uzmanı Opr. Dr. Bekir Koç tarafından Ankara Maya Göz Merkezi  retina kliniğinde titizlikle yapılmaktadır.

Genişlemiş bir göz muayenesinden ne bekleyeceğinizi öğrenin

Göz doktorunuz genişletilmiş bir göz muayenesinden sonra hala daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyorsa, gözünüzün ultrason veya optik koherens tomografisi (OCT) taramasını alabilirsiniz. Bu testlerin her ikisi de ağrısızdır ve göz doktorunuzun retinanızın tam konumunu görmesine yardımcı olabilir.

Retina dekolmanı tedavisi nedir?

Retinanızın ne kadarının ayrıldığına ve ne tür bir retina dekolmanına sahip olduğunuza bağlı olarak, göz doktorunuz retinanızdaki herhangi bir yırtık veya kırılmayı gidermek ve retinanızı arkaya yeniden bağlamak için lazer ameliyatı, dondurma tedavisi veya diğer ameliyat türlerini önerebilir. gözünün. Bazen göz doktorunuz bu tedavilerden birden fazlasını aynı anda kullanacaktır.

Dondurma tedavisi (kriyopeksi) veya lazer cerrahisi. Retinanızda küçük bir delik veya yırtık varsa, doktorunuz retinanızdaki herhangi bir yırtık veya kırılmayı kapatmak için bir donma probu veya tıbbi bir lazer kullanabilir. Bu tedavileri genellikle göz doktorunun muayenehanesinde yaptırabilirsiniz.

Lazer cerrahisi ve dondurma tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinin

Ameliyat. Retinanızın daha büyük bir kısmı gözünüzün arkasından ayrılmışsa, retinanızı tekrar yerine taşımak için ameliyat olmanız gerekebilir. Bu ameliyatları muhtemelen bir hastanede yaptıracaksınız.

Ayrılmış bir retinayı onarmak için kullanılan ameliyatlar hakkında daha fazla bilgi edinin

Retina dekolmanı tedavisi, özellikle dekolman erken yakalanırsa iyi sonuç verir. Bazı durumlarda, retinanız tekrar koparsa ikinci bir tedaviye veya ameliyata ihtiyacınız olabilir - ancak tedavi sonuçta 10 kişiden 9'u için başarılıdır. Her türlü retina dekolmanı tedavisi Ankara retina dekolmanı ameliyatı yapan  doktorlardan biri olan Opr. Dr. Bekir Koç tarafından yıllardır uygulanmakta olup bugüne kadar yüzlerce hastamız ameliyat ile sağlığına kavuşmuştur. Ankara retina uzmanı  Opr. Dr. Bekir Koç tarafından yapılan retina ameliyatları için daha fazla bilgiye linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

bottom of page